top of page

Paslaptingi rūmai Vilniuje atvėrė duris

  • UgNE
  • Apr 23, 2016
  • 2 min read

Kiekvienas turime gražiausią sau pastatą Vilniuje. Man juo visada buvo P. Vileišio rūmai Antakalnyje. Dažniausiai juos praeidavau savaitgaliais, kai vartai buvo užrakinti, ir mintyse nuolat galvodavau, ar kada pavyks patekti į jų vidų. Laimė nusišypsojo per atviros architektūros savaitgalį "Open House Vilnius", balandžio 23 d, 2016.

XX a. pradžioje visuomenininko Petro Vileišio pastatytas rūmų ansamblis - į Vilnių atnešė labai daug naujovių ir savo laikmečiu buvo vienas inovatoriškiausių kompleksų mieste. Viena iš detalių - tai pirmasis namas Vilniuje su elektra įžiebiama šviesa. Rusijoje inžinieriumi dirbęs P. Vileišis susikrovė nemažai pinigų ir už dalį jų nusprendė gimtinei padovanoti išskirtinį architektūros projektą. Taip Antakalnyje, netoli Šv. Petro ir Povilo bažnyčios iškilo P. Vileišio rūmų kompleksas. Be nuostabaus 16 kambarių pastato buvo pastatytos ir arklidės bei netoli pagrindinės gatvės iki šiol stovintis administracinis pastatas. P. Vileišio rūmai tapo kultūros ir lietuvybės puoselėjimo simboliu. Bet atverkime duris ir užeikime į vidų.

P. Vileišio gyvenamajame name - vis dar daugybė autentikos. Grindų plytelės, langai, lubos, gipso papuošimai - viskas, likę nuo senų laikų. Tiesiog prie jų padirbėjo restauratoriai. Vienas sunkiausių darbų jiems - atkurti P. Vileišio rūmuose naudotą kaloritą: kiekvienas kambarys - skirtingos stilistikos, spalvų oazė, kurią norėta kuo tiksliau atkurti. Vienintelis dalykas, ko nepavyko išsaugoti - baldai. Vos įėjus į pastatą koridorių puošia nuostabus metalo šviestuvas. Kadangi P. Vileišis turėjo savo kalvę, šis nuostabus darbas buvo jo darbuotojų dovana įkurtuvių proga.

Dėmesį patraukia ir išskirtinio grožio krosnys. Iki restauracijos buvo galvojama, kad jos - iškirtiniai Olandijos meistrų darbai, tačiau vėliau paaiškėjo, kad visi kokliai ir plytelės pirktos iš Skandinavijos šalių, kuriose jos buvo gaminamos masiškai. Dar viena neįprasta XX a. gyvenamajam namui detalė - į pirmajame aukšte esantį valgomąjį maistas buvo patiekiamas iš rūsio specialiu tam liftu. Valgomojo interjeras taip pat išskirtinis - tai lyg medžiu puoštas kambarys. Kodėl LYG? Nes iš tiesų tai tik gipso detalės, išpieštos, kad būtų imituojamas medžiu puoštas kambarys.

Antrame aukšte - 8 kambariai, kuriuose ir gyveno P. Vileišis su žmona ir šešiais vaikais. Beje jo žmona buvo pirmoji ponia Vilniuje, kuri turėjo atskirą savo vonios kambarį. Įdomi detalė: 2004 m. pradėjus rūmų komplekso restauraciją šalia gyvenamojo P. Vileišio namo esančiose arklidėse sutiktas vis dar jose gyvenantis vyras. Jis teigė, kad jo tėvas buvo P. Vileišio tarnas. Vyriškis gyveno su daug kačių, kurias labai mylėjo ir daug jų augino ir P. Vileišis. Šiuo metu P. Vileišio rūmuose yra įsikūręs Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Būtent P. Vileišio prašymu pastatas buvo parduotas institucijai, kuri ir toliau pasirūpintų, kad komplekse būtų skatinama ir puoselėjama lietuvybė.

Comments


RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:

© 2016 by UGNIETE.  Created with Wix.com

  • b-facebook
  • Instagram Black Round
bottom of page