Vilniaus centre įkalinta skaudi istorija
- UgNE
- Apr 30, 2017
- 1 min read
Vaikščiodama palei Nerį ne vieną kartą praėjau keistą statinį, kurio metaliniai vartai visuomet būdavo užrakinti. Žinojau, kad čia yra kolumbariumas, tačiau niekada taip ir negalėjau užeiti.

Balandžio 22-23 d. sostinėje vyko "Open House'' renginys, leidžiantis užsukti ir išgirsti gidų pasakojamas įvairių sostinės pastatų ir statinių istorijas. Kadangi tarp lankomų pastatų ir statinių aptikau ir šį ne kartą praeitą, bet visuomet užrakintą statinį, nusprendžiau šįkart su juo susipažinti iš vidaus. Tuskulėnų rimties parkas įkurtas paminėti 1944-1947 m. KGB kalėjimuose nužudytų aukų. Čia kartu ir kolumbariumas, kuriame guli dalies nužudytų, prieš sistemą kovojusių kūnai. Šioje vietoje pirmiausia akį patraukia supiltas pilkapis. Ant jo - lyg erškėčių vainiką primenanti metalinė struktūra. Iš pradžių jos nebuvo. Ant pilkapio tebuvo stoglangis, leidžiantis žvilgtelėti į kolumbariumą. Deja, stoglangis dažnai užkliūdavo vandalams, todėl buvo jį nuspręsta tokia struktūra apsaugoti.

Nusileidus į apatinę statinio dalį pasitinka kryžius menantys vartai. Užėjus į kolumbariumą iškart pasineri į rimtį - vos įžvelgiamos šviesos koridorius veda į apvalią salę, kurios viršuje jau minėtas stoglangis. Jį juosia mozaikos būdu auksinius sparnus išskleidusių trijų paukščių sparnai.

Salės centre - įrengta laikinai, bet palikta ilgesniam nei planuota laikui, skulptūra - Karo motina: karūna padabinta ir apsiaustu su šilkografijos būdu atspausdintomis aukų nuotraukomis moteris.

Aplink pagrindinę salę - ratu einantis koridorius, kurio sienose - daugybė karstų, kuriuose ilsisi liūdną likimą ir skaudžią istoriją menančių asmenų prisiminimas.

Comments